Pracownicy Urzędu Gminy Dobra prowadzą stały monitoring występowania barszczu Sosnowskiego na terenie gminy. W tym roku potwierdzono już występowanie odrostów tej niebezpiecznej rośliny w rejonie miejscowości Kościno. Urzędnicy planują jej likwidację.
Niebezpieczny dla zdrowia barszcz Sosnowskiego występuje w całej Polsce, także w naszym regionie. Z uwagi na swoją ekspansywność i łatwość w rozprzestrzenianiu się i wypieraniu innej roślinności wymaga intensywnego i systematycznego zwalczania. Roślina ta ma silne działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzące substancje, szkodliwe właściwości tych roślin ujawniają się szczególnie w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. Kontakt ludzi z nadziemnymi częściami tych roślin może powodować zapalenie skóry, powstawanie pęcherzy, trudno gojące się rany, a także zapalenie spojówek.
„Mieszkańców, którzy zauważyli występowanie barszczu Sosnowskiego na terenie naszej gminy, prosimy o bieżące przekazywanie informacji o miejscu jego występowania do Wydziału ds. Ochrony Środowiska przy ul. Granicznej 31 w Dobrej, tel. kontaktowy 91 3112306, adres e-mail wos@dobraszczecinska.pl” – mówi Andrzej Miluch, kierownik Wydziału ds. Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Dobra.
W zgłoszeniu powinny znajdować się następujące informacje:
– nazwa miejscowości,
– orientacyjne miejsce występowania rośliny (nr działki, obręb),
– orientacyjna powierzchnia występowania rośliny lub ilość sztuk,
– dokumentacja fotograficzną, w przypadku braku możliwości jej wykonania szczegółowy opis miejsca występowania barszczu lub inne informacje dodatkowe,
– wskazanie osoby do kontaktu (adres poczty elektronicznej, nr telefonu).
Zabieg niszczenia barszczu Sosnowskiego wykonywany jest zwykle metodą mechaniczno-chemiczną przy zachowaniu szczególnych zasad bezpieczeństwa.